Czy da się samemu naprawić kompresor?

Kompresor to dość skomplikowane urządzenie, którego zadaniem jest przetworzenie dostarczonej energii w energię sprężonego powietrza. Podzespół ten – z racji swej specyfiki – jest bardzo podatny na uszkodzenia. Czy w razie wystąpienia awarii można go naprawić samodzielnie?

Jak sprawdzić stan kompresora?

Teoretycznie sprawdzenie stanu technicznego kompresora jest bardzo proste. Wystarczy, że zmierzymy ciśnienie wyjściowe (w układzie wysokiego ciśnienia). Jeśli jego wartość będzie zbliżona do wartości podanej przez producenta, oznacza to, że podzespół pracuje prawidłowo.

Problem pojawia się w momencie, gdy wartość ciśnienia jest zbyt niska. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Do najczęstszych należą:

  • używanie kontrastu o nieprawidłowym składzie chemicznym, mogącego negatywnie wpływać na jakość uszczelnień,
  • naturalna eksploatacja kompresora, wynikająca z faktu tarcia pomiędzy jego częściami ruchomymi i emisją opiłek żelaza,
  • zbyt niska zawartość oleju, która w naturalny sposób przedkłada się na szybsze zużycie komponentu,
  • zbyt wysoka zawartość oleju, która może doprowadzić do jego zastoju i pracy urządzenia pod nadmiernym obciążeniem,
  • wykorzystanie nieodpowiedniego rodzaju oleju, który w reakcji z pozostałościami poprzedniego środka ochronnego, może prowadzić do powstania parafiny,
  • zastosowanie preparatów uszczelniających układ, które (oprócz wnętrza sprężarki) mogą również doprowadzić do oblepienia się iglicy zaworu.

Naprawa kompresorów – co warto wiedzieć?

Naprawą kompresora zawsze powinien zajmować się specjalista. W większości przypadków wystarczy kompleksowe wyczyszczenie i przepłukanie układu.

Czasami jednak pojawia się konieczność zrealizowania bardziej zaawansowanych napraw. Tak jest w przypadku zatarcia się elementów ciernych sprężarki. W takiej sytuacji naprawa kompresorów wiąże się z ich regeneracją, która de facto jest o wiele tańsza, niż zakup skądinąd kosztownego podzespołu. Profesjonalne serwisy realizujące naprawy kompresorów, wykorzystują do tego celu specjalne osuszacze, w których czynnikiem roboczym jest sprężony azot.

Jeśli usterka dotyczy wyłącznie zaworu ciśnieniowego, można (przynajmniej w teorii) wykonać naprawę własnoręcznie. W praktyce jest to jednak nieopłacalne, gdyż za większość podobnych awarii odpowiedzialny jest brud zalegający w kompresorze.

Podsumowanie

Własnoręczna naprawa kompresorów jest bardzo ryzykowna i bez profesjonalnego sprzętu raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm zajmujących się wymianą i regeneracją sprężarek.

Artykuł powstał dzięki współpracy z frmą Pneumatik S.A.

Poprzedni artykułPraca na wysokości a bezpieczeństwo
Następny artykułJak wybrać agencję SEO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj