Zastosowanie odpowiednich opakowań produkowanych i sprzedawanych produktów to bardzo ważny element marketingu i prowadzenia działalności handlowej. Zastosowane opakowania produktów muszą nie tylko je zabezpieczyć przed różnymi zagrożeniami i czynnikami zewnętrznymi, ale także powinny dobrze wyglądać, po to, żeby wyróżniały się w sklepach na tle innych produktów. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów opakowań są obecnie opakowania z folii termokurczliwej. W artykule opisujemy, w jaki sposób są one produkowane, jakie są ich największe zalety oraz w jakich branżach najchętniej się je stosuje.
W jaki sposób produkowane są opakowania termokurczliwe?
Folie termokurczliwe, z których wykonywane są opakowania, najczęściej są wytwarzane z polietylenu o niskiej gęstości. W celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości produkowanych z folii opakowań, zarówno w produkcji samej folii, jak i w późniejszej produkcji opakowań, wykorzystuje się kilka warstw materiału. Dokładana ilość zastosowanych warstw zależy przede wszystkim od tego, do pakowania jakich produktów przygotowywane są opakowania. Przygotowywane folie termokurczliwe mogą się między sobą różnić też poziomem termokurczliwości. Tak naprawdę wyróżnia się aż 3 rodzaje opakowań termokurczliwych. Można je wykorzystać w postaci dostępnej w rolce zwykłej folii termokurczliwej, w postaci worków termokurczliwych lub rękawów. Wybór konkretnego rodzaju opakowania zależy oczywiście od jego przeznaczenia.
Zalety opakowań termokurczliwych
Folie termokurczliwe i wykonywane z niej opakowania są cenione przede wszystkim ze względu na ich solidności i trwałość. Dzięki temu mogą być stosowane jako opakowania produktów w wielu różnych branżach.
O dokładniejsze opisanie zalet opakowań termokurczliwych, poprosiliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z firmy Supravis z Bydgoszczy, która jest jednym z najważniejszych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce. Powiedział nam, że:
Opakowania i folie termokurczliwe są cenione przez naszych klientów przede wszystkim za to, że są bardzo odporne na rozerwanie, pękanie i dziurawienie. Tak samo trwałe są umieszczone na foliach nadruki, dzięki czemu stosujący takie opakowania producenci mogą mieć pewność, że ich produkty przez cały czas będą się tak samo dobrze prezentowały na półkach. Jest to możliwe dzięki temu, ze nadruk umieszczany jest na folii termokurczliwej od wewnętrznej strony. Nie ma więc ryzyka, że w trakcie transportu się zetrze lub zarysuje.
Dużą zaletą stosowania folii termokurczliwych w pakowaniu produktów, które są wystawiane w sklepach, jest też to, że ściśle przylegają do produktu i np. do kształtu innego opakowania, dzięki czemu to jest doskonale zabezpieczone nie tylko przed przypadkowym naruszeniem, ale także np. przed celowym działaniem obecnych w sklepach klientów.
W jakich branżach najczęściej stosowane są opakowania termokurczliwe?
Najchętniej opakowania termokurczliwe są wykorzystywane w branży spożywczej. Zapakowanie ich w wytrzymałe folie termokurczliwe umożliwia bowiem ich ochronę przed wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz przed nadmierną wilgocią. W takich opakowaniach produkty spożywcze są w stanie po prostu dłużej zachować swoje właściwości. Specjalnym rodzajem takich opakowań są rękawy termokurczliwe. Stosowane są one przede wszystkim jako etykiety na opakowania szklane lub plastikowe. Nie oznacza to jednak, że opakowania termokurczliwe są stosowane tylko w branży spożywczej. Bardzo często korzystają z nich także firmy farmaceutyczne przy pakowaniu produktów medycznych oraz w branży technicznej.