Kwalifikacje opiekunki pracującej w Niemczech

Każdy, kto stara się o pracę opiekuna bądź opiekunki w Niemczech, powinien wykazać się doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. To jednak nie wszystko, gdyż znaczenie ma też charakter kandydata. Dziś przyjrzymy się sylwetce idealnego pracownika opieki w Niemczech. Co trzeba umieć, by dostać taką pracę?

Cechy opiekuna i opiekunki osób starszych

Pamiętajmy, że praca w niemieckiej opiece wiąże się z zamieszkaniem w obcym kraju, z zupełnie nieznanymi osobami. Z tego powodu nawet zdobyte wcześniej doświadczenie (na przykład poprzez opiekę nad starszym rodzicem czy dziadkiem) może nie wystarczyć. Aby poradzić sobie z obowiązkami opiekunki, konieczne jest posiadanie kilku cech charakteru.

Zajmowanie się starszą, często schorowaną lub niepełnosprawną osobą wymaga od opiekunki dużych pokładów empatii. Musi umieć wczuć się w sytuację i emocje podopiecznego, by móc właściwie odpowiedzieć na jego potrzeby. Konieczne będzie też zrozumienie i cierpliwość. Utrudnieniem może być fakt, że z seniorem nie łączą nas żadne więzy krwi ani bliskie relacje. Mimo tego trzeba dostosować się do jego potrzeb i oczekiwań. Jesteśmy bowiem w jego domu i musimy działać według zasad, które tutaj obowiązują (oczywiście w ramach umowy zawartej z agencją).

Warto też wiedzieć, że starość zazwyczaj nie jest przyjemna. Osoby w podeszłym wieku często cierpią na przewlekłe schorzenia, a uciążliwe objawy potrafią im uprzykrzyć życie. Ból i dyskomfort sprawiają, że humor się pogarsza, w wyniku czego senior staje się trudnym pacjentem. Dobrze, jeśli opiekunka pracująca w Niemczech jest tego świadoma, umie empatycznie podejść do podopiecznego i stara się mu ulżyć. Poirytowanie do niczego nas nie doprowadzi, a jedynie może popsuć atmosferę.

Kwalifikacje opiekunki w Niemczech

Odpowiednie cechy charakteru to nie wszystko. Opiekunka, która chce pracować w Niemczech, powinna wykazywać się pewnymi umiejętnościami. Jakimi? To w dużej mierze zależy od konkretnej szteli i oczekiwań podopiecznego oraz jego bliskich. Dobra wiadomość jest taka, że niekiedy można się ich szybko nauczyć. Są to chociażby kwalifikacje mające bezpośredni związek z chorobami, na jakie cierpi osoba starsza. Często bowiem potrzebuje ona specjalnego leczenia czy postępowania, a także diety. Opiekunka, która umie stosować w praktyce wyuczoną wiedzę, a także jest fizycznie przygotowana do pomocy podopiecznemu w codziennych czynnościach, ma większą szansę na otrzymanie pracy.

W pracy opiekunki w Niemczech przydadzą się też ogólne umiejętności, jak na przykład posiadanie czynnego prawa jazdy. Niektórzy kandydaci przyjeżdżają nawet do Niemiec własnym samochodem. Ale nawet jeżeli korzystamy z transportu zorganizowanego przez agencję, to dobrze jest mieć dokument przy sobie. Może się bowiem okazać, że trzeba zawozić podopiecznego na kontrole do lekarza albo robić cotygodniowe, większe zakupy. Mobilna opiekunka doskonale poradzi sobie z tymi zadaniami.

Praca w niemieckiej opiece a znajomość języka

Ostatni, ale tak samo ważny aspekt opieki w Niemczech to znajomość języka. W większości ogłoszeń – także w tych dostępnych na SenioPort – umiejętność mówienia po niemiecku jest konieczna, żeby dostać pracę. Oczywiście nie musimy mówić płynnie. Na początek wystarczy komunikatywna znajomość języka, którą będziemy sukcesywnie poszerzać. W tym celu dobrze jest skorzystać z kursów oferowanych przez firmy opiekuńcze. Coraz wyższy poziom znajomości niemieckiego zaowocuje lepszymi propozycjami zleceń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here