Pożyczka na raty – czym jest, kiedy może Ci się przydać?

pozyczka-na-raty

Pożyczki na raty to alternatywa dla kredytów bankowych. Różnica jest taka, że tych pierwszych udzielają firmy z sektora pozabankowego, a tych drugich banki. Zobacz, jak starać się o pożyczkę na raty, jaką kwotę wybrać, aby była bezpieczna dla Twojego domowego budżetu oraz od czego zależy ostateczny koszt finansowania.

Pożyczki online na raty są niezwykle przydatne, kiedy szybko potrzebujesz pieniędzy. Możesz pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych, a należność oddawać w wygodnych, miesięcznych ratach. Dzięki takiej pomocy sfinansujesz nawet duże wydatki, takie jak naprawa auta, remont czy wyjazd na wymarzone wakacje.

Czym jest pożyczka na raty?

Pożyczka na raty to produkt finansowy, który polega na tym, że pożyczasz pieniądze w firmie pozabankowej i oddajesz je w miesięcznych ratach w umówionej kwocie.

Ważne jest, że jest to pożyczka online na raty, czyli wniosek składasz zdalnie (wystarczy Ci do tego dostęp do internetu), tą samą drogą potwierdzasz swoje dane, podpisujesz umowę pożyczki, a środki są przelewane wprost na Twoje konto.

Koszt pożyczki online na raty – od czego zależy?

Podobnie jak w banku za pożyczki online na raty trzeba zapłacić. Koszt pożyczki to zapłata za tę usługę i składają się na niego najczęściej: odsetki, prowizja czy opłata przygotowawcza.

Zanim podpiszesz umowę o pożyczkę, poznasz jej dokładny koszt. Pamiętaj jednak, aby pomnożyć wysokość rat razy ich liczbę i sprawdzić, czy wyjdzie Ci taka sama kwota, jak wpisana w umowie suma do zapłaty. Jeżeli wartości nie będą się zgadzały, to pamiętaj, aby dopytać, skąd ta różnica. Prawdopodobnie zostały doliczone dodatkowe opłaty.

A od czego zależy koszt pożyczki na raty? W głównej mierze jest uzależniony po prostu od oferty danej firmy. Cena pożyczki to kryterium, na które najbardziej zwracają uwagę klienci podczas wyboru pożyczkodawcy, dlatego jest to element walki konkurencyjnej.

Im koszt niższy, tym łatwiej przyciągnąć klienta, ale nie może być zbyt niski, aby działalność firmy była opłacalna.

Koszt pożyczki na raty będzie również zależał od wybranej kwoty i okresu. Im dłużej będziesz korzystać z pożyczonych pieniędzy, tym koszt będzie wyższy. Analityk zwróci również uwagę na to, jaką masz zdolność kredytową. Im więcej zarabiasz i im lepszą masz historię kredytową, tym ryzyko pożyczania niższe. Dzięki temu mogą zostać Ci zaproponowane lepsze warunki.

Pamiętaj także, że pożyczkodawcy mogą uzależniać koszt produktu finansowego od tego, czy jesteś ich nowym, czy stałym klientem. Czasami jest tak, że ci pierwsi otrzymują tańsze finansowanie, aby zachęcić ich do danej firmy, a czasem ci drudzy, bo z kolei pożyczkodawca wie, czego się po nich spodziewać.

Pożyczki na raty – jakie warunki trzeba spełnić, aby je dostać?

Aby starać się o pożyczki na raty, trzeba spełnić kilka warunków:

  • być w odpowiednim wieku,
  • mieć polskie obywatelstwo i mieszkać na terytorium kraju,
  • mieć stałe dochody, które pozwolą Ci spłacać wnioskowaną kwotę,
  • posiadać aktywne konto bankowe, które posłuży do wysłania przelewu weryfikacyjnego,
  • nie figurować w rejestrach dłużników,
  • uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej (czyli w ocenie analityków masz odpowiednio wysokie dochody i dobrą historię kredytową, które pozwolą Ci oddawać zobowiązanie terminowo).

Pożyczka na raty – czy jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy pożyczki online na raty są bezpieczne? W końcu pożycza się nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale nie w banku.

Bardzo dobrze, że i Ty masz co do tego wątpliwości, bo to znaczy, że odpowiedzialnie podchodzisz do swoich finansów. Już wyjaśniamy! Sektor pozabankowy musi działać zgodnie z prawem, a swoją ofertę dostosowywać do maksymalnych kosztów, ustanowionych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pożyczkodawcy zrzeszają się w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, który dba o to, aby warunki pożyczki były odpowiednie, a standardy obsługi klienta zachowane.

Nie musisz więc się obawiać, o ile tylko wybierzesz odpowiedniego pożyczkodawcę – z pozytywnymi opiniami klientów oraz długim stażem działania na polskim rynku.

Z kwestią bezpieczeństwa pożyczki wiąże się również kwota, którą wybierzesz. Jeżeli będzie zbyt wysoka, to możesz napotkać problemy ze spłatą. Dlatego trzeba ją wybrać rozsądnie. Przed podpisaniem umowy otrzymasz informację, ile wyniesie miesięczna rata. Sprawdź, czy przy Twoich obecnych dochodach i uregulowaniu zobowiązań bez problemu starczy Ci pieniędzy, aby ją opłacać.

Mimo tego, że pożyczkodawcy nie rozliczą Cię z tego, na co wydasz środki, to pamiętaj, aby nie zadłużać się nadmiernie. Pożycz tylko tyle, ile potrzebujesz, aby sfinansować dany cel.

Czy można więc kilka pożyczek online na raty?

Osoby, który korzystały już z pożyczek zauważają, że jest to wygodne rozwiązanie i chcieliby zawnioskować o nie ponownie. Jednak, czy można posiadać więcej niż jedną pożyczkę online na raty?

Nie ma ku temu przeszkód, oczywiście jeśli obecną spłacasz terminowo, a dodatkowo posiadasz odpowiednią zdolność kredytową. Co to oznacza? Po uwzględnieniu aktualnych zobowiązań musisz zarabiać tyle, aby spłacać jeszcze jedną ratę.

Pamiętaj tylko, że przepisy polskiego prawa wskazują, że nie możesz otrzymać kolejnej pożyczki, jeśli od wypłaty poprzedniej nie minęło jeszcze 120 dni. Ma to chronić pożyczkobiorców przed wpadnięciem w spiralę długu.

Pożyczka na raty a kredyt gotówkowy – czym się różnią?

Zarówno pożyczkę na raty, jak i kredyt gotówkowy spłacasz w ratach. W obu przypadkach nie musisz również deklarować, na co przeznaczysz pożyczone środki. Czym zatem różni się oferta pozabankowa od tej bankowej?

Banki często wymagają dostarczenia większej liczby dokumentów. Bankowy analityk może poprosić Cię o np. o zaświadczenie o dochodach. U pożyczkodawców zdarza się to rzadko. Zazwyczaj wystarczy tylko dowód osobisty, aby skompletować wniosek.

Sektor pozabankowy umożliwia uzyskanie finansowania 100% online przez wszystkich klientów. Banki z kolei wymagają od osób, które nie korzystają aktualnie z ich usług, aby potwierdziły swoją tożsamość w oddziale.

Maksymalna kwota pożyczki na raty, to najczęściej kilkanaście tysięcy złotych, dlatego to rozwiązanie jest idealne na niewielkie wydatki. W banku zaś możesz pożyczyć nawet 200 – 300 tys. zł w ramach kredytu gotówkowego, więc jeśli potrzebujesz większej kwoty, to lepiej skorzystać z usług bankowych.

Poprzedni artykułSkup oleju przepracowanego, co powinieneś wiedzieć jako właściciel odpadów
Następny artykułKiedy warto skorzystać z kalkulatora kredytowego w branży rolniczej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj