Skup oleju przepracowanego, co powinieneś wiedzieć jako właściciel odpadów

Olej przepracowany to taki, który utracił swoje pierwotne właściwości na skutek eksploatacji lub procesów starzenia oraz składowania. Nie nadaje się on dłużej do wykorzystania w roli, do jakiej był przeznaczony przez producenta. Nie można również wyrzucić go do śmieci czy wylać na grunt, do odpływu czy studzienki kanalizacyjnej. Właścicielem odpadu jest z punktu widzenia prawa osoba, która go wygenerowała lub właściciel przedsiębiorstwa, które go wytworzyło. Właściciele są zobowiązani do przepisowego pozbywania się odpadów olejowych i innych odpadów

Jeśli magazynujesz przepracowany olej jako właściciel warsztatu samochodowego, zakładu przemysłowego bądź też posiadasz zbiornik z olejem samochodowym po wymianie jako osoba prywatna – w świetle prawa jesteś właścicielem odpadu niebezpiecznego. Spoczywają zatem na Tobie obowiązki nałożone poprzez ustawę. Odpowiadasz za właściwe magazynowanie i przechowywanie, transport oraz przekazanie odpadów do utylizacji bądź unieszkodliwienia. Jeśli przekazujesz odpad wyspecjalizowanej jednostce, czyli najczęściej firmie oferującej skup oleju przepracowanego, odpowiadasz za weryfikację odbiorcy. W praktyce odpowiadasz zatem za przekazanie odpadu jednostce posiadającej wszelkie niezbędne uprawnienia do gospodarowania odpadem i do transportowania go. W celu realizacji takich usług należy zgłosić się do firm, które oferują usługi odbioru odpadów niebezpiecznych.

Skup oleju przepracowanego – wybierz odpowiednią firmę

Obowiązki właściciela odpadów olejowych, który oddaje je do skupu, sprowadzają się ostatecznie przede wszystkim do dokonania wyboru odpowiedniej firmy oferującej skup oleju przepracowanego. Z chwilą przekazania odpadu przechodzi on na własność odbiorcy. Pierwotny właściciel ponosi jednak odpowiedzialność za to, komu oddał zużyty olej. Zanim podpiszesz umowę na odbiór odpadów niebezpiecznych, musisz zatem zweryfikować jednostkę, z którą rozpoczynasz współpracę. Musisz wiedzieć, ze oddając olej, nie pozbywasz się w całości odpowiedzialności za jego dalszy los.

Jakie warunku powinien spełniać odbiorca przepracowanego oleju?

Firma gospodarująca odpadami, której przekażesz zużyty olej, musi posiadać zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na ich przetwarzanie. Wymienione pozwolenia wydaje, w drodze decyzji, organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce zbierania bądź miejsce przetwarzania odpadów. Może to być marszałek województwa lub starosta, w zależności od konkretnego przypadku. Jako właściciel odpadów olejowych, przed przekazaniem ich do odbioru, musisz zatem zweryfikować, czy jednostka prowadząca skup posiada stosowne dokumenty, które potwierdzają wydanie zezwolenia.

Poprzedni artykułAwaria prądu w instalacji elektrycznej – specjalistyczna pomoc dobrego elektryka
Następny artykułPożyczka na raty – czym jest, kiedy może Ci się przydać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj