Sprzęt filtracyjny. Podstawowe informacje o filtrach i pochłaniaczach

Sprzęt filtracyjny chroni drogi oddechowe przed substancjami chemicznymi oraz pyłami. Urządzenia te muszą posiadać III kategorię zgodnie z Dyrektywą 89/686/EWG, według której należą do środków związanych z najwyższym ryzykiem utraty zdrowia. Jest to spowodowane tym, że pochłaniane przez organizm niebezpieczne substancje chemiczne mogą przyczynić się do powstania wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Czym są filtry i pochłaniacze?

Filtry i pochłaniacze – charakterystyka

Powietrze wdychane przez pracownika musi być zdatne do oddychania i spełniać 3 podstawowe warunki: stężenie konkretnych substancji w powietrzu nie może przekraczać dopuszczalnych norm, temperatura wdychanego powietrza musi być zgodna z dopuszczalnymi wartościami, a zawartość tlenu w tym powietrzu musi być wyższa niż 17% jego składu. Sprzęt filtrujący składa się z wszelkich urządzeń odpowiedzialnych za oczyszczanie wdychanego powietrza ze szkodliwych substancji i związków chemicznych. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu pochłaniaczy, które zatrzymują substancje chemiczne w gazowym stanie skupienia i wykorzystują reakcje chemiczne. Innym elementem sprzętu filtrującego są filtry zatrzymujące cząsteczki stałe – pyły i kropelki cieczy w formie aerozolu. Dla ułatwienia identyfikacji pochłaniaczy i filtrów wprowadzono oznaczenie w kolorach. A1 (kolor brązowy) chroni przed gazami i substancjami, których temperatura wrzenia przekracza 65 st. Celsjusza. ABEK1 w kolorze brązowym/szarym/żółtym/zielonym, to zabezpieczenie przed gazami i substancjami organicznymi oraz gazami kwaśnymi. B1 w kolorze szarym, chroni przed nieorganicznym stężeniem par gazów do 0,1% ich objętości. E1 oznaczony kolorem żółtym to ochrona przed dwutlenkiem siarki i innymi kwaśnymi gazami. K1 (zielony) to ochrona przed amoniakiem i jego pochodnymi. Hg (czerwony) gwarantuje ochronę przed oparami rtęci. NO (niebieski) przed tlenkami azotu a P(biały) przed pyłami i aerozolami ciekłymi.

Dlaczego filtry i pochłaniacze to istotne elementy sprzętu filtracyjnego?

Sprzęt filtracyjny oraz wszystkie elementy składowe są produkowane z lekkich materiałów, dzięki czemu ich stosowanie nie powoduje żadnego dyskomfortu ani trudności w oddychaniu. Filtry i pochłaniacze muszą być zgodne z wymogami normy EN 141 i umożliwiają zabezpieczenie przed gazami oraz toksycznymi oparami. Poza tym gwarantują także bezpieczeństwo podczas kontaktu z pyłami i cząsteczkami, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Jak mówi pracownik Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego AGPOL oferującego sprzedaż sprzętu filtracyjnego: Należy pamiętać, że zarówno filtry, jak i pochłaniacze nie stanowią samodzielnej ochrony. Konieczne jest ich uzupełnienie o część twarzową taką, jak maski pełnotwarzowe. Takie elementy gwarantują wysoką jakość i wygodę. Nie powodują uczuleń, zapewniają doskonałą widoczność i pełną ochronę przed szkodliwymi substancjami. Decydując się na zakup sprzętu filtracyjnego, należy wybierać jedynie sprawdzone firmy oferujące ich sprzedaż. Elementy zgodny z wymogami zapisanymi w normach to gwarancja bezpieczeństwa.

Poprzedni artykułKonto walutowe – poznaj jego pełne możliwości
Następny artykułGdzie lokalizacja źródeł dźwięku jest najważniejsza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj