ERP dla małych firm i przedsiębiorstw? Jak wybrać?

System ERP dla małych i dużych firm

Systemy ERP to coraz częstszy wybór dla przedsiębiorców, którzy dążą do optymalizacji procesów zachodzących w firmie oraz do zwiększenia efektywności pracy, co skutkuje w późniejszej maksymalizacji przychodów. I nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla gigantów – czym powinniśmy kierować się, wybierając ERP dla małej firmy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ERP? Oto kilka odpowiedzi i wskazówek.

ERP dla małej firmy – czy to dobre rozwiązanie?

Przed odpowiedzią na to pytanie, warto zastanowić się nad opłacalnością takiej inwestycji. System ERP to doskonałe narzędzie, które sprawdzi się w przedsiębiorstwach zarówno tych mniejszych, jak i większych. Po przejściu na stronę https://odl.com.pl/system-erp dowiesz się wszelkich szczegółów, jakie mogą być pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji – w tym, dlaczego systemy ERP pozwalają na kompleksowe zarządzanie biznesem oraz wspierają planowanie oraz kontrolę nad procesami firmy na wielu płaszczyznach.

Dlaczego warto korzystać z systemów ERP?

Przede wszystkim należy tu wspomnieć o tym, na czym z pewnością wielu z nas zależy – usprawnieniu pracy firmy. Wielkość przedsiębiorstwa w żaden sposób nie rzutuje na opłacalności skorzystania z ERP – jest to narzędzie dostosowane do małych, jak i tych dużych firm. Szeroki wachlarz możliwości zostanie opisany w późniejszej części, teraz przyjrzyjmy się korzyściom, jakie będziemy mogli wyciągnąć z użytkowania ERP.

Jakie korzyści wynikają z ERP dla małych firm?

Jeżeli chodzi o korzyści z korzystania z systemów ERP, na pewno możemy wymienić:

  • optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów;
  • pomoc w pozytywnej kreacji marki na rynku,
  • osiągnięcie przewagi na tle konkurencji;
  • usprawnienie przepływu informacji;
Dlaczego warto korzystać z systemu ERP

Najważniejsze w tym kontekście wydaje się dopasowanie samego systemu do indywidualnych potrzeb klienta. Pojawia się dla nas możliwość dokupienia kolejnych modułów adekwatnych do wzrostu zapotrzebowania, co skutecznie limituje koszta ponoszone na poczet niewykorzystywanych funkcji.

Jakie funkcje powinien posiadać ERP dla małych firm?

Najważniejszym celem systemów ERP to planowanie pracy oraz skuteczne zarządzanie samymi procesami biznesowymi, jakie zachodzą w naszej firmie. Z pewnością małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na dużą ilość dodatkowych funkcjonalności oprogramowania ERP – czyli np. możliwość połączenia w jednym miejscu handlu internetowego i detalicznego. Wybór takiego rozwiązania skutecznie pozwoli nam na zwiększenie grona potencjalnych odbiorców oraz usprawnienie procesu sprzedażowego. W jaki sposób?

Systemy ERP będą umożliwiały nam tworzenie raportów oraz personalizację działań marketingowych, a także ułatwienie przepływu informacji.

Jakie obszary działalności firmy usprawni system ERP?

Posiadając niewielkie przedsiębiorstwo, z pewnością jesteśmy skazani na masę pracy – a przecież możemy sobie to ułatwić. System ERP w tym przypadku pozwala na zarządzanie firmą i organizacji pracy nie tylko na poziomie przychodów, ale również w obszarze księgowości, logistyce czy obsłudze klienta.

Dodatkowo poprzez wdrożenie systemu ERP będziemy mogli łatwiej konkurować z innymi firmami, które będą zmagały się z niewystarczającymi narzędziami, aby skutecznie pracować w swojej przestrzeni.

Jak wdrożyć system ERP?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to dokonać szczegółowej analizy potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Podjęcie tego kroku pozwoli nam na ustalenie odpowiednich modłów, które mogą zostać wykorzystane do procesów zwiększających efektywność pracy poszczególnych działów, a co za tym idzie – zwiększenie potencjalnego przychodu.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu ERP?

Niezmiernie ważne jest, abyśmy dokładnie sprecyzowali nasze cele i oczekiwania. Mogą być to takie rzeczy jak redukcja kosztownych błędów, usprawnienie łańcucha dostaw czy zindywidualizowanie strategii marketingowych. Dzięki ustaleniu początkowych założeń system będzie mógł skuteczniej pomóc dopasować nam harmonogram wdrożenia, który z kolei później okaże się kluczowy dla działania całej firmy.

Czy warto bać się systemów ERP?

Współczesne, nowe oprogramowania potrafią niejednokrotnie wywołać w nas lęk – w tym wypadku zupełnie niepotrzebnie. Systemy ERP to bezpieczny i skuteczny sposób, aby polepszyć funkcjonowanie naszej firmy. Odpowiednio dobrana firma, która przeprowadzi nas przez proces wdrożeniowy, z pewnością okaże się niezbędna dla skutecznego wdrożenia w systemy ERP oraz uzbrojenia nas w niezbędną w tym temacie wiedzę. I choć same efekty mogą przyjść dopiero z czasem, to naprawdę warto postawić na to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, które z czasem przyniesie nam wymarzone rezultaty.

Poprzedni artykułDoradztwo personalne w zakresie rekrutacji pracowników – jakie korzyści niesie ze sobą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj