Automatyzacja przemysłowa to coraz powszechniejszy trend we współczesnym świecie. Szczególnie dla docelowo większych zakładów produkcyjnych jest koniecznością. By zwiększyć efektywność pracy zakładów, konieczna jest automatyzacja linii produkcyjnych. Firmy, które kompleksowo zajmują się automatyzacją przemysłową i modernizacją linii produkcyjnych, często w swoich ofertach mają także programowanie układów automatyki i robotów przemysłowych. Co warto wiedzieć o programowaniu w tej branży?
Programowanie robotów przemysłowych kiedyś i dziś
Programowanie starszych robotów odbywało się w sposób kontaktowy – dosłownie. Ruchy robota były ograniczane fizycznie za pomocą mechanicznych zderzaków rozmieszczonych w przestrzeni roboczej. Obecnie programowanie robotów odbywa się bezkontaktowo – on-line lub offline. Zacznijmy od pierwszej opcji. Programowanie on-line to przemieszczanie manipulatora (ręcznie lub za pomocą panelu sterującego) przez operatora do docelowych, ustalonych punktów w przestrzeni roboczej. Pozycje i kąty elementów, jak przeguby, są odczytywane przez sensory położenia i zapamiętywane. Gdy robot otrzymuje komendę powrotu do danego punktu, każdy element, przegub z sensorem, przemieszcza się według zapamiętanej wartości. Tę metodę programowania (on-line) często nazywa się programowaniem poprzez nauczanie.
Programowanie robotów offline – w przestrzeni wirtualnej
Jak mówią nam przedstawiciele firmy jak Inter-Tech z Łodygowic z województwa śląskiego, obecnie coraz częściej do programowania robotów wykorzystuje się systemy komputerowe, które umożliwiają programowanie offline, czyli w przestrzeni wirtualnej, a więc poza stanowiskiem roboczym. Co to daje? – Przede wszystkim skrócenie czasu, w którym robot jest wyłączony z produkcji. Jeśli w danym czasie robot zajmuje się – dla przykładu – sklejaniem elementów i jego ramię porusza się w pionie, a jego kolejnym zadaniem docelowo ma być sklejanie elementów, ale ramieniem poruszającym się w poziomie, nie trzeba robić specjalnej przerwy. Osoba zajmująca się programowaniem robota może zaprogramować działania z poziomym ruchem ramienia w czasie, kiedy ramię pracuje w pionie.
Programowanie robotów to oczywiście bardzo rozległa tematyka – chociażby dlatego, że w trybie offline mamy opcje programowania tekstowego, graficznego, a do tego dochodzi programowanie hybrydowe, które zawiera programowanie offline i on-line. Nie mniej jednak mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć podstawy tego zagadnienia.