Czym jest przychód w przedsiębiorstwie?
Według definicji ustawowej, aktu, wydanego dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem określa się ogół należności finansowych, które należą się przedsiębiorstwu, choć nie zostały faktycznie otrzymane. Wyłączone z kwoty przychodu stają się wartości towarów, udzielonych bonifikat. Faktyczną kwota przychodu mogłaby być więc kwota netto, widniejąca na rozliczeniowej fakturze. Kwota przychodu nie określa stanu majątkowego przedsiębiorstwa, uwzględniając finanse, które w rzeczywistości nie przepływają przez obroty firmy, stanowiąc jedynie papierowe poświadczenie, a brak realnych, namacalnych dowodów. Przedsiębiorstwo nie dysponuje kwotą przychodu, a dochodu.
Czym różni się przychód od dochodu?
Kwota przychodu, ujmowana jako całość należności finansowych dla firmy, różni się od dochodu przedsiębiorstwa. Dochód, będący różnicą przychodu oraz kosztów jego uzyskania, stanowi finansową, rzeczywistą korzyść, którą można dysponować. Przychód, wykazywany w dokumentach rozliczeniowych, stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne oraz obliczenia wysokości podatku dochodowego. Podatki oblicza się jednak od kwoty dochodu. Po odliczeniu wszystkich kosztów uzyskania przychodu, można wyliczyć kwotę dochodu przedsiębiorstwa. Dochód jest więc zyskiem „na czysto”, a możliwy do uzyskania jest wtedy, gdy kwota przychodu będzie większa od sumy kosztów, wyliczonej w zakładanym czasie. W związku z tym, że nie wszystkie koszty mogą stanowić podstawę do obliczenia kosztów podatkowych, nawet kwota, wyliczonego dochodu może nie być dokładnym szacunkiem rzeczywistego stanu finansowego firmy. Przedsiębiorca, który wystawia fakturę VAT na jakąś kwotę, zdaje sobie sprawę, że kwota netto, ujęta w dokumencie, stanowi przychód działalności, natomiast po odliczeniu kwoty podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia, kwota, która pozostaje, jest dochodem, czyli zyskiem działalności.
Czy zysk przedsiębiorstwa to kwota przychodu, czy dochodu?
Często zdarza się, że przychody z działalności gospodarczej prezentują się imponująco, jednak kwota dochodu to nie to samo. Wpływów z przychodów, nie należy zagospodarowywać przed obliczeniem, jaka suma będzie potrzebna na opłacenie zobowiązań podatkowych oraz ubezpieczeniowych. Aby więc mówić o zysku, czyli dochodzie, należy odliczyć koszty, związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Zyskiem, czyli realną korzyścią, jest więc kwota dochodu, a nie przychodu firmy.