Rejestracja samochodu z Niemiec – jak zarejestrować auto zza granicy?

W związku z tym, że stan techniczny samochodów poruszających się po polskich drogach jest często niezadowalający, wiele osób pragnąc kupić używane auto decyduje wybrać za zachodnią granicę. Import samochodów używanych z Niemiec od lat cieszy się dużą popularnością. Duży rynek wtórny umożliwia znalezienie ciekawych modeli w rozsądnej cenie. Zanim jednak przyprowadzony z Niemiec samochód będzie mógł poruszać się po polskich drogach, musi zostać dopuszczony do ruchu i zarejestrowany. Chociaż rejestracja samochodu sprawdzonego z zagranicy nie jest specjalnie skomplikowana, warto dowiedzieć się jak przeprowadzić ją krok po kroku. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i oszczędzić sporo czasu.

Punktem wyjścia do rejestracji samochodu importowanego z Niemiec jest zebranie niezbędnych dokumentów, takich jak duży brief, ostatni dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży. To właśnie na postawie tych dokumentów polski urząd dokonuje rejestracji pojazdu w kraju. Dokumenty te przed przedstawieniem w wydziale komunikacji muszą zostać poddane tłumaczeniu przez tłumacza przysięgłego. Koszt wykonania takich tłumaczeń w zależności od regionu wynosi pomiędzy 70-100 zł.

Okres oczekiwania na tłumaczenie warto wykorzystać do opłacenia podatku akcyzowego. Można to zrobić zdalnie, składając wniosek online przez stronę internetową urzędu celnego lub w tradycyjny sposób odwiedzając jego biuro. Podatek płacony jest od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Dla samochodów o pojemności nieprzekraczającej 2000 cm3 stawka wynosi 3,2% ich wartości, dla aut o pojemności wyższej stawka podatku akcyzowego jest dużo większa i wynosi aż 18,6% ich wartości.

Po opłaceniu akcyzy można udać się na stację diagnostyczną, aby wykonać przegląd techniczny dopuszczający samochód do ruchu w Polsce. Koszt badania technicznego wynosi 100 zł, jednak w przypadku, gdy sprowadzany pojazd jest powypadkowy, za przegląd trzeba będzie zapłacić jeszcze dodatkowe 100 zł. Chociaż wiele samochodów importowanych z Niemiec posiada ważne badania techniczne wykonane w swoim kraju, polskie wydziały komunikacji raczej niechętnie je uznają. Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnych problemów lepiej przed rejestracją wykonać polski przegląd.

Ostatnim etapem jest udanie się z kompletem zgromadzonych dokumentów do lokalnego wydziału komunikacji. Aby przyspieszyć proces rejestracji, warto zabrać ze sobą wypełniony i wydrukowany wniosek, dostępny na stronie urzędu. Koszt rejestracji samochodu wynosi 250 zł. Po uiszczeniu opłaty urzędnik wydaje tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz naklejki kontrolne i legalizacyjne. Po upływie około dwóch tygodni właściciel może odebrać tzw. twardy dowód oraz kartę pojazdu. Należy pamiętać, aby najpóźniej w dniu rejestracji wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Brak polisy może skutkować nałożeniem wysokich kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dopiero po zarejestrowaniu i ubezpieczeniu pojazdu można wyjechać nim na drogę.

Poprzedni artykułZawieszenie działalności gospodarczej a podatki
Następny artykułZarabianie w internecie – jak szybko zarobić w sieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj