Szkolenia przeciwpożarowe – czy są obowiązkowe?

Szkolenia przeciwpożarowe nie są nowym pojęciem, a wciąż wielu z nas ma trudności z określeniem, czy są obowiązkowe, czy też nie. Ty również je masz? W takim razie zajrzyj do naszego artykułu, a rozwiejesz wszystkie wątpliwości.

Czym jest szkolenie przeciwpożarowe?

Na początek warto ustalić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Czym jest kurs przeciwpożarowy? Co skrywa się pod jego pojęciem? Szkolenie to, to nic innego jak te, które mają na celu ochronę zdrowia, życia, mienia, a także środowiska przed pożarem lub klęską żywiołową. Dlatego, żeby przekazać jak najwięcej potrzebnych informacji, a także odpowiednio przygotować na takie ewentualności ludzi, organizuje się szkolenie ppoż. Zgodnie z ustawą, obowiązek przeprowadzenia szkolenia przeciwpożarowego spoczywa na każdym zarządcy, właścicielu, użytkowniku terenu, czy obiektu.

Ustawie o ochronie przeciwpożarowej

Przepisy dotyczące tego zagadnienia znajdują się w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku. Jeśli zapoznamy się z jej treścią, to szybko ustalimy, że każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest nie tylko do przestrzegania wszelkich przepisów związanych z ochroną przeciwpożarową, ale również do zapoznania z wytycznymi swoich pracowników.

Dlatego pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki służbowe w danych budynkach, muszą odbyć szkolenie przeciwpożarowe. Co ważne, zasady te obowiązują każdego i należy się do nich stosować niezależnie od wielkości firmy, czy jej specjalizacji. Oznacza to, że kursy te są obowiązkowe w każdym miejscu pracy i wszyscy zatrudnieni są zobowiązani do uczestnictwa w nich.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieje pewny wyjątek od reguły, który sprawia, że można zrezygnować ze szkolenia ppoż. O jakim mowa? Szkolenie przeciwpożarowe będzie zbędne, jeśli wszystkie podstawowe informacje o ochronie przeciwpożarowej zostały zawarte w szkoleniu wstępnym bądź okresowym BHP.

Szkolenie przeciwpożarowe – kto je przeprowadza?

Wydawać by się mogło, że skoro to na właścicielu budynku lub jego zarządcy spoczywa obowiązek przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, to również on może przeprowadzić tego typu kursy. Jednak w praktyce wszystko wygląda zupełnie inaczej, a to oznacza, że musi poprowadzić je ktoś, kto dysponuje odpowiednią wiedzą, umiejętnościami, a także jest upoważniony do przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych.

Całe szczęście profesjonalnych firm na rynku nie brakuje, więc szybko będziemy mogli znaleźć kogoś odpowiedniego, kto przeprowadzi szkolenie przeciwpożarowe, czy szkolenie BHP.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmy PRO-SAFER – szkolenie ppoż Lublin.

Poprzedni artykułBalony reklamowe – By Twoja reklama sięgnęła chmur
Następny artykułKonto walutowe – poznaj jego pełne możliwości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj