Termoformowanie – na czym polega i jak je przeprowadzić?

Termofrmowanie jest procesem cechującym się wysokim stopniem trudności i skomplikowania. Z drugiej strony, jest to zabieg efektowny i pozwala na uzyskanie niemal dowolnego kształtu tworzywa sztucznego. Nie ulega wątpliwościom, że funkcjonowanie przemysłu w dwudziestym pierwszym nie byłoby właściwie możliwe bez możliwości obróbki tworzyw sztucznych np. z wykorzystaniem metody termoformowania.

Czym jest termoformowanie?

Termoformowanie jest procesem, który polega na ogrzewaniu materiału (w postaci płyty lub folii) wykonanego z tworzywa sztucznego. Dlaczego przeprowadza się termoformowanie? Czynność ta jest wykonywana, aby możliwe było formowanie ogrzanego tworzywa do wcześniej ustalonych kształtów – to właśnie dzięki nadaniu materiałowi wysokiej temperatury zyskuje on plastyczność (stan wysokiej elastyczności), która pozwala na rozciąganie płyty w dowolny sposób. Co więcej, tworzywo sztuczne może podlegać odkształcaniu w stanie wysokiej temperatury bez obawy, że w wyniku tego zabiegu jego spójność wewnętrzna zostanie uszkodzona. Proces formowania materiału jest wykonywany z wykorzystaniem zjawiska ciśnienia bądź podciśnienia, a dzięki wysokiej skuteczności, termoformowanie jest obecnie powszechnie wykorzystywane w pracy przedsiębiorstw z branży przemysłowej, a usługi z tego kraasu cieszą się na rynku stale rosnącym zainteresowaniem.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje termoformowania: próżniowe oraz ciśnieniowe (wykorzystywane m.in. do pracy z materiałem wykonanym z poliwęglanu). Często stosowanym sposobem działania jest tryb mieszany, tj. wykorzystywanie procedur typowych zarówno dla termoformowania próżniowego oraz ciśnieniowego podczas pracy nad danym tworzywem sztucznym.

Dlaczego wykonuje się termoformowanie?

Obecnie, metoda termoforowania jest coraz powszechniej stosowana w przemyśle, zastępując metodę wtrysku. Popularność termoformowania jako metody obróbki tworzyw sztucznych wynika z prostego faktu – tworzywa sztuczne są obecnie coraz częściej wykorzystywane w przemyśle, a dzięki termoformowaniu można nadać im właściwie każdą pożądaną formę.

Termoformowanie Poznań

Obecnie, na rynku istnieje wiele przedsiębiorstwach zajmujących się świadczeniem specjalistycznych usług z zakresu termoformowania. Bardzo ważne jest, by proces ten został wykonany w profesjonalny i bezpieczny sposób, dlatego wybór firmy oferującej usługi termoformowania powinien być poprzedzony rzetelną analizą oraz researchem opinii w internecie.

Jedną z firm działających w tym obszarze jest TECH PLAST SYSTEM sp. z o.o. sp. k., która od 2007 roku oferuje swoim Klientom wysokiej jakości kompleksowe usługi. TECH PLAST SYSTEM sp. z o.o. sp. k. przeprowadza ów proces na dwa sposoby – poprzez:

  • przygotowanie materiału w oparciu o wytyczne oraz płyty dostarczone przez Klienta,
  • działanie w oparciu o własne metody wypracowane w toku wieloletniej współpracy z Klientami z branży przemysłowej.

Atutem firmy jest m.in. jej doświadczona oraz wykwalifikowana kadra pracownicza.

Poprzedni artykułJakie są możliwości zastosowania opakowań termokurczliwych?
Następny artykułWirtualne biura zyskują na popularności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj