Wypowiedzenie umowy o pracę – najważniejsze informacje

Najważniejsze informacje o wypowiedzeniu umowy o pracę

Każdy chce pracować, ale czasami traci się pracę. Wypowiedzenie może oznaczać koniec pracy i początek poszukiwania nowego zatrudnienia. Możliwe jest wypowiedzenie ze strony pracodawcy lub pracownika. Pracodawca wypowiada umowę, gdy pracownik łamie postanowienia kodeksu pracy, spóźnia się do pracy, opuszcza pracę bez usprawiedliwienia, pije w pracy, zażywa narkotyki, wykonuje inne zadania zawodowe w pracy. Są to działania niezgodne z prawem i pracodawca ma prawo do takiego postępowania. Nieraz pracownik dostaje wypowiedzenie, ponieważ firma redukuje zatrudnienie i musi wypowiedzieć umowę pracownikowi, aby obniżyć koszty funkcjonowania. Jest to naturalne. Nieraz wypowiedzenia są grupowe, bo trzeba szybko zwolnić większą liczbę osób. Takie działanie nie jest miłe, bo oznacza dla pracownika kłopot, ale obecnie mamy rynek pracownika i specjaliści twierdzą, że pracy szuka się nie dłużej  niż 2,5 miesiąca. Nawet osoby starsze mogą znaleźć pracę bez większych problemów. Tak bardzo brakuje pracowników, że każda osoba może znaleźć zatrudnienie. Czasami pracownicy składają wypowiedzenie, ponieważ męczy ich aura w pracy, mają dość mobbingu lub wygórowanych oczekiwań ze strony pracodawcy.

Kto może złożyć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie może złożyć także pracownik – musi uczynić to na piśmie i stosować się do czasu wypowiedzenia. W zależności od stażu pracy wypowiedzenie trwa od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Jest to uczciwe postawienie sprawy. jeśli pracownik potrzebuje nieco szybciej dostać wypowiedzenie to pracodawca zazwyczaj idzie mu na rękę, ale nie zawsze tak jest. Trzydniowy okres wypowiedzenia obowiązuje jedynie przy umowach na okres próbny, kiedyś takie wypowiedzenie obowiązywało przy umowach na zastępstwo. Nie zawsze długi czas wypowiedzenia jest na rękę danej osobie, ale często jest on w pełni aprobowany.

Kilka zdań podsumowania

Podsumowując, praca w firmie to ważna rzecz, ale nigdy nie można liczyć na to, że w jednej firmie pracować się będzie 10 czy 20 lat. Obecnie ludzie często zmieniają pracę, ponieważ chcą się rozwijać i szukają wyższych zarobków. Wiadomo, jak wygląda rynek pracy. Jednak warto znaleźć dobrą i ciekawą pracę, która da dobre zarobki, stworzy niezłe perspektywy zawodowe i sprawi, że pracownik będzie czuł satysfakcję. Możliwość awansu zawodowego to ważna sprawa, a pracownicy poszukują rozwoju. Nie każdy chce awansować, ale jeśli w firmie perspektyw nie ma to koniecznie trzeba poszukać innej pracy i złożyć wypowiedzenie. Pracownik ma taką możliwość i warto z niej czasami skorzystać.

Poprzedni artykułZgody na przetwarzanie danych osobowych – wymóg zbierania oświadczeń
Następny artykułKsięgi rachunkowe – kto musi je założyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj