Zakładanie firmy krok po kroku – od czego zacząć?

Zacznij od pomysłu. Jeżeli zawsze chciałeś działać samodzielnie, to temat dla Ciebie. Jak założyć firmę? I czy trzeba skończyć jakiś specjalny kurs, żeby być zaznajomionym z rozpoczęciem działalności gospodarczej? Nie, ale możesz przejść „przyspieszony kurs”, czytając ten tekst. Na pewno będziesz wiedzieć od czego zacząć i gdzie szukać informacji. Przeczytaj, to się dowiesz.

Wypełnij druk CEIDG

Firma jednoosobowa – z Twoim nazwiskiem w nazwie. To najprostszy i najkorzystniejszy sposób na rozpoczęcie działalności. Rejestracja wymaga jedynie wypełnienia druku CEIDG-1. Dzięki temu uzyskujesz wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz to zrobić przez internet, gdzie krok po kroku strona pokieruje Cię, w której rubryce i co wpisać. Druga opcja, to osobiste stawienie się w urzędzie gminy i wypełnienie druku w okienku, z pomocą urzędnika.

Jak nazwać firmę?

Nazwa – powinna mieć w tytule imię i nazwisko właściciela. Możesz dodać własny człon – tak jak chciałbyś nazwać swój biznes. Liczy się kreatywne podejście, ale też uwzględnienie grupy docelowej. Jeśli przyjdzie Ci do głowy oryginalny pomysł, sprawdź czy firma o takiej nazwie już istnieje. W przypadku zmiany jakichkolwiek danych dotyczących przedsiębiorstwa, należy złożyć ponownie wniosek CEIDG-1 do urzędu z uwzględnieniem nowych informacji. Tym samym dokumentem można zawiesić działalność lub ją zlikwidować.

Jaki rodzaj działalności?

Zanim jednak złożysz wniosek o utworzenie firmy, zgłoś się do banku w celu utworzenia konta firmowego. Dane konta będzie trzeba uzupełnić w formularzu CEIDG-1. Kolejna kwestia – rodzaj prowadzonej działalności ukryty w kodzie PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Spośród 400 pozycji zobowiązany jesteś wybrać jedną główną, a pozostała ilość jest dowolna. Ma być zgodna z rzeczywiście prowadzoną działalnością. Można też uwzględnić kategorię, którą być może w przyszłości rozwiniesz. Z listą zapoznasz się na stronie internetowej stat.gov.pl. Wyszukiwarka kodów pomoże Ci również znaleźć odpowiednie oznaczenie dla działalności, której chcesz się podjąć.

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

Zakładając jednoosobową firmę, nie musisz mieć żadnego wkładu finansowego. Nie wymaga to też żadnych kosztów urzędowych. Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest darmowy. Zatem sama formalność nie kosztuje nic! Co do dalszych kosztów samego prowadzenia firmy, są to podatki, składki ZUS, opłaty administracyjno-skarbowe, w zależności od Twoich działań, np. przy zakupie samochodu firmowego trzeba liczyć się z zapłaceniem za jego rejestrację.

Jako świeżo upieczonego przedsiębiorcę mogą obowiązywać Cię ulgi podatkowe, jeśli tylko wybierzesz rozliczanie na zasadach ogólnych zamiast podatku liniowego. Warto też zainteresować się dofinansowaniem ze środków unijnych – to również duże wsparcie dla początkujących w biznesie. Odwagi i powodzenia w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności!

Poprzedni artykułTworzywa sztuczne w reklamie – przykłady zastosowań
Następny artykułCzym zajmuje się agencja mody?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj