Zgody na przetwarzanie danych osobowych – wymóg zbierania oświadczeń

Każda firma w jakiejś mierze przetwarza dane osobowe – są to dane takie, jak imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail. Są one często niezbędne do organizowania kursów, szkoleń, zapewnienia niejednej osobie pracy lub współpracy. Dane osobowe mają także sklepy internetowe, w których ludzie kupują różnorodne rzeczy. Wszystkie te dane powinny być gromadzone starannie i pieczołowicie. Ochrona danych osobowych jest stosowana w Polsce od wielu lat, jednak nowe obowiązki na firmy nałożyło RODO, przepis obowiązujący we wszystkich krajach Unii Europejskich. Większa staranność w obchodzeniu się z danymi jest koniecznością, a klienci firm mogą wycofać zgodę na przetwarzanie danych niemalże w każdej chwili. Dane osobowe to ważna sprawa, bez nich nie istnieją firmy.Wymóg zbierania oświadczeń o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do różnych potrzeb stał się koniecznością, a nie przywilejem, kaprysem czy kwestią dowolną. Za nieprzestrzeganie RODO grożą wysokie kary finansowe liczone w euro. Żarty się skończyły. Zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana. Musi być wyrażona wprost i na piśmie. Ustne wyrażenie zgody jest możliwe, ale znacznie trudniejsze do udowodnienia.

Szaleństwo zbierania oświadczeń

Od 25 maja 2018 roku wymóg zbierania oświadczeń jest coraz powszechniejszy. Zawsze należy określić do czego dana zgoda zobowiązuje – na przykład dane mogą być przetwarzane do celu rekrutacji w celu wyłonienia osoby podejmującej pracę w danej firmie, do potrzeb egzaminów końcowych lub wstępnych na uczelni, do potrzeb wysyłania ofert handlowych. W tym ostatnim przypadku precyzuje się czy oferty będą wysyłane mejlowo czy smsem, czy do klienta dzwonić będą przedstawiciele handlowi. Ochrona danych osobowych jest coraz ważniejsza, a klient może w każdej chwili wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Nie z każdej instytucji może z powrotem odzyskać dane – na pewno nie dostanie danych osobowych z urzędu skarbowego czy policji. Jednak w większości przypadków może żądać zaniechania przetwarzania danych osobowych przez firmę, a przedsiębiorstwo musi respektować wycofanie takiej zgody. Możliwe jest zbieranie jednej zgody na przetwarzanie danych osobowych w kilku celach. Kiedyś zgody musiały być osobne, dzisiaj takiego obowiązku już nie ma.

Podsumowując, każda firma musi dokładnie określić do jakich celów zbiera dane, stworzyć właściwe formularze i wysyłać mejlowe zawiadomienia lub zapytania do osób, które są związane z daną firmą jakimiś relacjami. Najlepiej wyznaczyć Inspektora Ochrony Danych Osobowych w danej firmie.

Poprzedni artykułZarabianie w internecie – jak szybko zarobić w sieci?
Następny artykułWypowiedzenie umowy o pracę – najważniejsze informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj