Gdzie lokalizacja źródeł dźwięku jest najważniejsza?

Określone przedsiębiorstwa muszą dostosować się do wymagań prawnych dotyczących emisji hałasu. Nadmierne natężenie dźwięku powoduje stres zarówno u ludzi, jak i zwierząt znajdujących się w najbliższym otoczeniu zakładu pracy. Eliminacja bądź ograniczenie pogłosu powinno odbywać się u samego źródła, stąd konieczność jego lokalizacji. Stosuje się do tego specjalistyczny sprzęt.

Hałas może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nagromadzone napięcie psychiczne jest w stanie powodować objawy somatyczne, takie jak silne migreny czy zmęczenie fizyczne. Istnieje również zwiększone ryzyko chorób nerwicowych. W środowisku naturalnym obserwuje się zmiany zachowań, szczególnie wśród ptactwa, które zazwyczaj znajduje się w pobliżu budynków. Zachodzą zaburzenia w zakresie reprodukcji, z kolei złożone jaja mogą nawet obumierać. Także zwierzęta domowe stają się bardziej zdenerwowane oraz agresywne. Z podobnych powodów wprowadzono przepisy wyznaczające normy dotyczące emisji dźwięku. Warto wiedzieć, jakie przedsiębiorstwa są szczególnie zobowiązane do spełnienia postawionych wymogów.

Miejsca zagrożone negatywnym działaniem hałasu

Zakłady przemysłowe stanowią główne źródło powstania wspomnianych aktów prawnych. Powodem ogromnego poziomu hałasu na ich obszarze są maszyny wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Wielość instalacji oraz sprzętu sprawia jednak, że podczas prób eliminacji nadmiernego nasilenia dźwięku trudno znaleźć jego bezpośrednią przyczynę. W takiej identyfikacji jest w stanie pomóc odpowiednio przeprowadzona lokalizacja ich źródeł. Wykonuje się ją za pomocą czułych urządzeń pomiarowych, obsługiwanych przez doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów – komentuje przedstawiciel firmy EC TEST Systems. Obserwowane zmiany głośności wyraźnie wskazują, jakie urządzenie wytwarza nadprogramowe zakłócenia. Pomaga to nie tylko w jego wytłumieniu, ale także sprawdzeniu, czy działa prawidłowo.

Sposoby lokalizacji źródeł dźwięku

Jedna z metod pomiarowych wykorzystuje działanie specjalnej kamery zapisującej zarówno zmiany w poziomie ciśnienia akustycznego, jak i sam obraz. Urządzenie składa się z szeregu mikrofonów oraz położonej na środku kamery. Kierując ją na analizowaną maszynę lub inny przedmiot, można precyzyjnie zmierzyć emitowany hałas. Lokalizacja źródeł dźwięku jest efektywna, jeżeli wprowadzi się dane dotyczące dystansu, oraz wybierze właściwy algorytm, według którego dokonuje się obliczeń. To stosunkowo prosta, szybka procedura, umożliwiająca dokładne namierzenie elementu charakteryzującego się nadmierną głośnością działania. Pozyskane dane można porównać z innymi sprzętami.

Drugim z proponowanych sposobów lokalizacji może być pomiar natężenia dźwięku. To metoda wymagająca nieco większego nakładu czasu do przeprowadzenia pełnej analizy. Do jej realizacji używa się sondy natężeniowej, wyposażonej w dwa mikrofony. Urządzenie wyznacza średnią oraz różnicę w odnotowanych ciśnieniach akustycznych, umożliwiającą obliczenie szybkości, z jaką porusza się cząstka. Wynik mnożenia średniej i szybkości cząstki pozwala na wyznaczenie stopnia nagromadzenia hałasu. Tak dokonany test charakteryzuje się wysoką dokładnością oraz możliwością zastosowania bardzo małej odległości od badanej maszyny.

Poprzedni artykułSprzęt filtracyjny. Podstawowe informacje o filtrach i pochłaniaczach
Następny artykułJakie są możliwości zastosowania opakowań termokurczliwych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj